W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniach powietrza. Człowiek nie przeżyłby bez oddychania, dlatego bardzo zależy nam na tym, aby powietrze, które wdychamy było czyste i przyjazne dla naszego zdrowia. Niestety zima jest dla nas pod tym względem bardzo ciężka, ponieważ jest to czas grzewczy, a to sprawia niestety, że w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia i drobinki, które uniemożliwiają nam swobodne i 'czyste’ oddychanie.

miernik smogu
W dzisiejszych czasach napotykamy na wiele chorób, z którymi ciężko nam się uporać, nawet z pomocą lekarzy i leków. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie, aby nie dochodziło do chorób w naszym organizmie. Oczywiście, czasem nie mamy na to wpływu, bo może wywołane to być naszą genetyką. W przypadku tak popularnego teraz smogu mogą u nas powstać alergie, problemy z drogami oddechowymi i płucami, a nawet choroby serca. Ciężko jest znaleźć miejsce, gdzie problem smugu po prostu nie istnieje. Nie możemy nagle rzucić pracy, czy szkoły i wyjechać w całkiem inne miejsce. Możemy sobie radzić na przykład za pomocą maseczek, które nakładamy na twarz. Filtrują one powietrze, by nie przedostawały się do naszych płuc szkodliwe związki, takie jak dwutlenek siarki czy tlenek azotu.
Ale jeśli chcielibyśmy zmniejszyć ogólny problem smogu. Czy jako pojedyncze, indywidualne osoby możemy temu zaradzić?
Problem nie istnieje tylko w ogrzewaniu. Oczywiście jest to główny problem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużo osób pali śmieci w swoich piecach. Ogrzewanie węglem też wywołuje niedobre dla środowiska składniki. Najlepszym pomysłem byłoby zamontować ogrzewanie gazowe, jest to jednak opcja dużo droższa. Warto zauważyć, że problem smogu jest winą przede wszystkim gospodarstw domowych. Więc to głównie od nas zależy czy chcemy walczyć z tym problemem i sprawić abyśmy mogli oddychać 'pełną piersią’ czystym powietrzem.
Jakże ważnym problemem jest również transport drogowy. Gołym okiem możemy zauważyć jak z rury wydechowej naszego auta wydobywa się 'brudne powietrze’. Teraz wyobraźmy sobie, że tysiące lub miliony aut zanieczyszczają sany obszar. Aut w Polsce jest coraz więcej. Rośnie nasze zapotrzebowanie, więc dzisiaj każdy z nas powinien mieć swój samochód, by przedostawać się z pracy do domu, bądź chociażby po zakupy. A może warto byłoby wybrać zbiorowy środek transportu? Autobusy nie muszą wcale kojarzyć się nam z przepychem ludzi. Dodatkowym atutem może być to, że byłoby na drogach mniej korków.
W telewizji możemy zauważyć, że prezenterzy podają nam miernik smogu na każdy dzień. Takie urządzenie możemy też kupić w swoim zakresie, by wiedzieć z jakim zanieczyszczeniem mamy do czynienia.