Aromaterapia – jak wybrać olejek aromatyczny

Aromaty oddziałują na nasze ciało oraz umysł, wykorzystywane były już od czasów starożytnych. Dobroczynne działanie mieszanek zapachowych oraz olejków eterycznych jest doceniane od dawna przez dużą liczbę osób ceniących naturę i jej dary.

Aromaterapia"/

Olejki eteryczne to bardzo stężone koncentraty z różnych roślin, nadzwyczaj drogocenne za sprawą swoich aromatów i obszernemu zastosowaniu w kurowaniu różnego rodzaju dolegliwości. Aromaterapia ma swoje pochodzenie w starożytności, korzystali z niej już Egipcjanie. olejki eteryczne możemy wykorzystywać w najrozmaitszy sposób poprzez rozpylanie czy też podgrzewanie, podczas masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc zapachowe świece, wlewając do wanny podczas kąpieli, robiąc inhalacje czy też kompresy. Olejki eteryczne użytkowane są w szerokim zakresie w produktach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetycznych.

Trzeba oczywiście odróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie to nie są czyste wyciągi więc posiadają znacznie mniejsze zdolności uzdrawiające. W aromaterapii stosujemy olejki eteryczne indywidualnie, jest ich w przybliżeniu trzysta, sprawdzają się też w przeróżnych mieszankach.

Masaż przeprowadzony z pomocą olejków eterycznych da radę realizować różnorodne funkcje: relaksującą, pobudzającą, wzmacniającą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, który pomoże w pielęgnacji ciała i wyciszy umysł. Jak przyszykować taki olej? Około 50 ml oleju bazowego wlewamy do miski, dolewamy do niego około 15-20 kropli olejku eterycznego, a później mieszamy. Olej trzeba zabezpieczyć w ciemnej odpowiednio zamkniętej buteleczce, a przed użyciem dobrze wstrząsnąć. Przed masażem rozgrzewamy olej w rękach, żeby doprowadzić jego temperaturę do temperatury naszego ciała.

olejki

Jakie olejki eteryczne damy radę użyć do masażu? Skorzystajmy z olejku z drzewa cedrowego, który pobudza oraz regeneruje organizm, a także działa odkażająco oraz tonizująco. Drzewo sandałowe sprawia, że skóra staje się gładka i sprężysta, a dodatkowo wycisza i relaksuje. Geranium działa przeciwdepresyjne, korzystnie wpływa na obieg krwi, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, reguluje samopoczucie a także relaksuje. Jak widać bogactwo przyrody jest bezkresne, a i tak wypunktowaliśmy zaledwie parę z dobroczynnych olejków eterycznych.