Beskid Śląski na weekend

Szukasz pomysłu na ciekawe spędzenie weekendu? Jeśli lubisz górskie wędrówki i przebywanie w otoczeniu przyrody, warto wybrać Beskid Śląski. To również idealne miejsce na narty, Sylwestra czy dłuższy urlop.

Beskid Śląski jest częścią Karpat Zachodnich i leży na styku trzech państw: Polski, Słowacji oraz Czech. Tworzą go dwa pasma górskie, rozdzielone doliną Wisły, która właśnie tutaj bierze swój początek. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne, wznoszące się 1257 m nad poziomem morza. Chętnie odwiedzanym przez turystów szczytem jest również słynna Barania Góra. Do najpopularniejszych gór należy też Szyndzielnia, gdzie powstała druga w Polsce (zaraz po Kasprowym) kolejka linowa. Malownicze szlaki górskie dają możliwość długich pieszych wędrówek pośród przepięknych lasów świerkowych lub niezapomnianych wypraw rowerowych. Zimą to wymarzone miejsce dla narciarzy.

Największym miastem regionu jest Bielsko-Biała, znajduje się tu również wiele niewielkich miejscowości, które z różnych powodów zyskały sobie sławę wśród turystów. Możemy odwiedzić Wisłę, Szczyrk, Ustroń, Koniaków czy Istebną. Wiele niewielkich wiosek to przepiękne, malownicze miejsca słynące z zapierających dech w piersiach krajobrazów i lokalnej historii i folkloru. Np. Koniaków jest słynny ze swoich koronek, a w Istebnej możemy zwiedzić izbę pamięci poświęconą wybitnemu himalaiście, Jerzemu Kukuczce, którą stworzyła jego żona.

Jeśli chcesz znaleźć nocleg w beskidzie śląskim, do wyboru masz bardzo bogatą ofertę hoteli, kwater schronisk czy pensjonatów. W wielu z nich ceny za noc są naprawdę bardzo przystępne i nie trzeba wydawać fortuny, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. W licznych karczmach regionalnych możemy spróbować też kuchni regionalnej, która jest bardzo różnorodna i łączy w sobie tradycje śląskie i beskidzkie.

Beskid śląski to doskonałe miejsce na udany wypoczynek dla każdego, niezależnie od wieku i upodobań. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i wielbiciele historii, etnografii i folkloru będą zadowoleni.