Bezstresowe wychowanie dziecka

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na bezstresowe wychowanie dzieci. Jednak czy jest to idealne rozwiązanie? Posiada mała liczbę zwolenników, jednak jest to zjawisko, które coraz bardziej się rozszerza. Decydując się na tego rodzaju metodę, wyrażamy zgodę na wszelkiego rodzaju zachowanie swoich dzieci. Pozwalam, by robił wszystko na co ma tylko ochotę. Dodatkowo często spełniamy jego zachcianki, jesteśmy na każde skinienie i złości. Rodzice starają się w każdy sposób, by dziecko się nie stresowało, tylko odczuwało spokój. W każdego rodzaju sytuacjach chcą być kumplami, znajomymi, a nie opiekunami, tak naprawdę odpowiedzialnymi za odpowiednie wychowanie. Jedną z najgorszych sytuacji jest całkowite nie reagowanie na złe zachowanie. Wówczas dziecko nie jest świadome, tego, że to co robi nie jest dobre, prowadzić może do przykrych konsekwencji i nie powinno być to powtórzone.
	Bezstres

Pewnego rodzaju stres jest dobry na odpowiedni rozwój i wychowanie. Dziecko nie zacznie raczkować, chodzić, np. w celu przyniesienia sobie zabawki, ponieważ wystarczy, że piśnie i rodzice przynoszą ją pod nos. Są to sytuacje, które tak naprawdę nie powinny się przydarzyć. Wywołanie odpowiednich emocji, nawet tych nie do końca pozytywnych pozwala pobudzić myślenie, napędzić do działania, co tak naprawdę wpływa na na prawidłowy rozwój. Samodzielne radzenie sobie ze stresem zwiększa odwagę, dzięki czemu dziecko może uniknąć zamknięcia w sobie, ponieważ stanie się bardziej otwarte na świat.

Oczywiście istnieje możliwość zmniejszania odczuwania stresu. Są różnego rodzaju metody, które pozwalają na kontrolowanie uczuć. Jeżeli chcemy, by dziecko jak najmniej się stresowało, wówczas możemy doprowadzać do takich sytuacji, gdzie ten stres będzie w małych krokach przyswajany, np. dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola, wiąże się to ze stresem, ponieważ nowi koledzy, nauczycielka, jednak świetnym rozwiązaniem jest zapoznanie dziecka wcześniej z otoczeniem chodząc na plac zabaw, odwiedzając przedszkole czy nawet opowiadając jak tam jest fajnie. Aby ograniczyć negatywne emocje wystarczy odpowiednio podejść od dziecka.