Budowa dróg w Polsce w 2019 roku

Budowa dróg w Polsce nie jest tajemnicą. Ponieważ są to duże przedsięwzięcia trzeba je zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Przygotowanie i przeprowadzenie przetargów na roboty budowlane zajmują dużo czasu. Dzięki temu dokładnie wiemy, ile kilometrów dróg zostanie wybudowanych w 2019 roku. Plany dotyczą dróg ekspresowych, autostrad a także dróg lokalnych.

Obecnie do dyspozycji kierowcy mają 3730,7 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1638,5 km autostrad i 2092,2 km dróg ekspresowych. Rok 2018 to 321 km nowych dróg oddanych do użytku.

Budowa dróg w Polsce w 2019 roku
Rok 2019 zawiera plan na wybudowanie 17 odcinków dróg o łącznej długości 435 kilometrów. Koszt tych inwestycji to 20 mld zł.

Najwięcej przetargów zaplanowano dla S 19 – w sumie jest to około 172 km na terenie województw podlaskiego i podkarpackiego. Największy przetarg będzie dotyczył S 19, a mowa tu o odcinku Ploski – Chlebczyn, który ma 74 km. Najmniejszy, w odniesieniu do liczby kilometrów, to odcinek między Brzeskiem a Nowym Sączem odcinek około 3 km.

Na liście przetargów jest również ostatni fragment S 3, który umożliwi dojazd z Troszyna do Świnoujścia, a na S 14 zostanie domknięta zachodnia obwodnica Łodzi.

W 2019 roku planowane jest umożliwienie korzystania z nowych kilometrów autostrady A 1 w województwie śląskim oraz autostrady z Katowic do Częstochowy. Podobnie sprawa ma wyglądać z odcinkiem z Lublina do Warszawy (z wyjątkiem krótkiego odcinka obwodnicy Kołbieli) w ciągu drogi ekspresowej S 17.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy planowane jest domkniecie odcinka S 5 Poznania z Wrocławiem.

Większość zapowiedzianych inwestycji jest realizowana w systemie projektuj i buduj. Znaczy to, że rzeczywista budowa dróg rozpocznie się kilka lub kilkanaście miesięcy później od wygranego przetargu.

Tak wygląda plan przetargów, który ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na rok 2019 rok. Obecnie łączna ilość inwestycji, zarówno tych planowanych jak i tych, które są w trakcie realizacji to 58 mld złotych. Jest to łącznie 1426 km dróg.