Ciekawe szczegóły na temat metod odmłodzenia swojego ciała.

Medycyna przeciwstarzeniowa to pojęcie, które dla wielu jest pojęciem nieznanym. Tworzy ona jednak względnie młodą branżę medycyny, i to mało w Polsce rozpoznawalną (jeszcze!). Czym zatem ona jest oraz z jakiej przyczyny powinno się nią zainteresować?

Otóż medycyna przeciwstarzeniowa, jak nam nazwa pokazuje, ma za zadanie przedłużyć czas życia pacjenta, utrzymać – mimo upływającego wieku – jego dobry wygląd, poprawić pamięć, zmniejszyć niebezpieczeństwo występowania chorób starczych itp. Innymi słowy: jest to następny etap w stronę nieśmiertelności ludzi.

Naturalnie budzą się w tej sprawie pewne obiekcje – czyż naprawdę jesteśmy w stanie chwytać proces starzenia w sztywnych, medycznych ryzach? Czy rzeczywiście możemy zredukować ryzyko chorób starczych do minimum? Czy posiadamy aż tak bardzo wielki wpływ na starzejące się nasze ciało? Kontrowersje te nie biorą pod uwagę jednak kluczowego postulatu medycyny przeciwstarzeniowej, mianowicie, że genetyka jedynie w 1/5 odpowiada za to, jak starość doświadczamy. Pozostałe 4/5 to z kolei tak zwany styl życia, innymi słowy: sposób odżywiania się, aktywność sportowa, sposoby odpoczynku, nastawienie do życia itp.

medycyna przeciwstarzeniowa


Właśnie z tej przyczyny w ramach medycyny przeciwstarzeniowej organizuje się przykładowo wczasy dla aktywnych, zmianę sposobu odżywiania się, troskę o wypoczynek (i powiązaną z tym walkę z pracoholizmem), to znaczy proponuje się po prostu zrewidowanie dbałości o swoje życie, i to już od najmłodszych lat.

Zostaje w takim razie kwestia: czy ta innowacyjna gałąź medycyny zostanie zaakceptowana w naszym kraju? Zapewne tak, głównie z tego względu, że już możemy obserwować rozmaite turnusy odchudzające i tego rodzaju przedsięwzięcia dla osób w średnim wieku, jakie pragną odwrócić proces starości. Coraz częściej można usłyszeć także o dietach przeciwstarzeniowych, o treningach hamujących dysfunkcje mózgu, słowem: o ponownej refleksji nad swoim życiem i starzeniem się. Przyjęcie się tej postaci medycyny jest więc u nas bardzo prawdopodobne.