Fakty na temat badań DNA

Badania genetyczne to specjalistyczny wariant badań, powiązany z ludzkim DNA. Sięgniecie do fundamentów budowy ciała umożliwia na dokładne określenie wielu rzeczy. Realizuje się je między innymi po to, aby orzec, czy badana osoba jest nosicielem mutacji, mogącej powodować chorobę genetyczną, jest podatna na specjalny typ nowotworu.


Badania genetyczne pozwalają ocenić ryzyko określonej choroby nowotwórczej, ale wskazane jest pamiętać, że nawet wynik negatywny nie jest w stanie całkowicie wyeliminować zachorowania na nowotwór. Na pojawienie się tej choroby ma nie tylko wpływ DNA, jednakowoż też styl egzystowania badanego,np. palenie , żywienie się w niepożądany sposób, itp. Badanie genetyczne polega na teście informacji genetycznej, która może zostać pozyskana dzięki próbkom krwi lub śliny, Analizowana zostaje sekwencja materiału DNA – wyszukuje się w niej zmiany mogące przyczyniać się na rozrost schorzeń genetycznych.
Testy wykonać można na wiele rodzajów nowotworów, skutkiem tego jest spora szansa, że dowiemy się, co nam nie grozi. Badania genetyczne zalecane są przede wszystkim osobom, w których rodzinach pojawiały się choroby nowotworowe, a także tym, którym udało się pokonać raka. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizowała je osoba zupełnie zdrowa, w której rodzinie nie zauważono przypadków nowotworów – test tego typu pozwoli określić jej ew. predyspozycję do zachorowania.


badania Prenatalne GENETYCZNE wykonywane są odpłatnie przez laboratoria i specjalistyczne placówki. Niektóre przypadki refundowane są przez NFZ – indeks refundowanych testów genetycznych znajduje się w każdej jednostce lekarskiej prowadzące tego rodzaju testy. Wskazane jest uświadomić sobie, że oprócz samych badań genetycznych istnieją także poradnie genetyczne, adresowane przede wszystkim do rodziców dzieci. Trzeba je odwiedzić w przypadku nieprawidłowego rozwoju dziecka.