Halloween w Polsce

Zwyczaj Halloween ze Stanów Zjednoczonych przywędrował do Polski w latach 90′. Najczęściej obchodzony jest on wieczorem, 31 dnia października lub pierwszego dnia listopada. Niezastąpionym i stałym elementem zwyczaju jest dynia, której się wycina upiorne oczy, usta, tak aby całość przypominała głowę. Do jej środka wkłada się element świecący, aby dodawało to wieczorami nieco grozy.
stroje na halloween
Nieodłącznym elementem święta są także stroje na Halloween. Dzieci, jak i dorośli (nierzadko wspólnie) przeszukują sklepy w poszukiwaniu jak najstraszniejszego przebrania. Zapotrzebowanie na stroje jest olbrzymie, a też każda osoba chce być na swój sposób oryginalna, więc i dzięki temu, wybór przebrań halloweenowych jest niesłychanie duży. W takim razie w sklepach oferujących stroje na Halloween, znajdziemy praktycznie wszystko. Upiorne postacie z kreskówek, komiksów, filmów, czy gier komputerowych, przerażających klownów, żywych trupów, tak zwanych „zombie”, czarownice, wampirów, kościotrupy, demony, i tak dalej.
Dzieci mają pole do popisu, i mogą dać upust swojemu, na co dzień studzonemu przez rodziców szaleństwu. W to święto, zazwyczaj rodzice pozwalają swoim pociechom nieco więcej poszaleć z kolegami, być może nawet i porozrabiać.

Dorośli, natomiast w końcu mogą poczuć się znów jak dzieci. Są w przebraniu, tak więc czują się mniej skrępowani, mniej boją się o to, że szef, czy ważny klient ich zobaczy, gdy się wygłupiają.

A co się robi, jak już każdy się przebierze i odzieje swój dom w budzące grozę dekoracje?
Wtedy zaczyna się niezwykle przyjemna i ciekawa zabawa. Dzieci, najczęściej z rodzicami, chodzą od jednego domu do drugiego, pukają do drzwi, i jak ktoś im otworzy, to zadają słynne już na cały świat pytanie „Cukierek, albo psikus?!” (z ang. Trick or treat?!”). Domownicy najczęściej mają przygotowane kosze z cukierkami, które rozdają pukającym do drzwi różnorakim stworom.

Stroje na Halloween, wieczorna pora, tematyczne dekoracje na domach, ulicach, a nawet sklepach, tworzą razem niesamowity klimat, którego brakuje różnym innym zwyczajom.