Jak prawidłowo wzmocnić podłoże?

Budowlańcy

Solidne fundamenty

Powiedzenie „dom musi być na solidnych fundamentach” zawiera w sobie wiele prawdy. O ile przy budowie klasycznych domów jednorodzinnych pale fundamentowe nie są stosowane, ich popularność przy budowach komercyjnych jest stosunkowo duża.

Czym są pale fundamentowe?

Czym są pale fundamentowe i gdzie się je stosuje? Ich wykonanie nie jest sprawą prostą i wymaga odpowiedniego sprzętu budowlanego dlatego wykonawców jest na rynku stosunkowo mało. W większości przypadków są to firmy specjalizujące się w tego rodzaju pracach budowlanych. Palowanie to jeden z etapów prac budowlanych, polegający na osadzaniu w gruncie pali stałych. W zależności od sposobu osadzania wyróżnia się pale, które mogą być wbijane – jako gotowe elementy żelbetowe, stalowe lub drewniane. Pale mogą być też formowane w gruncie w rurach osadowych, przy użyciu jednej z technik: metoda KPF, metoda Vibro lub metoda Alcon. Często stosowana metoda to formowanie pali w otworach już wywierconych. W tym przypadku istnieje co najmniej kilka metod ich formowania, zazwyczaj wymagających specjalistycznych narzędzi, wierteł i pojazdów.

Główne zadanie pali

Głównym zadaniem pali fundamentowych jest odpowiednie przenoszenie obciążeń i naprężeń w gruncie. Pale podzielić możemy na normalne, stojące i zawieszone. Pale normalne to takie, których nośność w równym stopniu zależy od oporu gruntu pod ostrzem i od oporu tarcia wzdłuż pobocznicy pala. W palach stojących nośność zależy od oporu pod ostrzem pala, natomiast w palach zawieszonych nośność zależy głównie od oporu tarcia gruntu wzdłuż pobocznicy pala. Pale fundamentowe mogą być wykonane z takich materiałów jak drewno czy stali, jednak najczęściej stosuje się praktyce pale betonowe i żelbetowe. Pale betonowe i żelbetowe stosowane są w otworach już wywierconych w gruncie, gdzie umieszczane jest stalowe zbrojenie a następnie przy użyciu pomp do betonu zalewane odpowiedniej klasy betonem i pozostawiane do wyschnięcia. Po kilkunastu dniach, gdy beton odpowiednio zwiąże można na nich montować docelową instalację lub wylewać właściwe fundamenty.