Jasełka i jak sie do nich przygotować

Co roku w grudniu i styczniu dzieci, młodzież, a czasem także i dorośli organizują jasełka czyli przedstawienie teatralne opowiadające historię narodzin Pana Jezusa. Często są to amatorskie przedstawienia wystawiane przez przedszkola, szkoły lub przykościelne oazy, ale nie tylko. Koła i kluby teatralne, a czasami także i profesjonaliści wystawiają jasełka z okazji Bożego Narodzenia, gdyż jest to temat zawsze na czasie i chociaż każdy zna tę historię, to atmosfera świąt skłania ku jej ponownemu obejrzeniu.
stroje na jasełka
Jak przygotować nasze dziecko lub siebie samego do takiego wystąpienia? Oczywiście poza nauką tekstu i ruchów teatralnych, musimy mieć strój, a skąd wziąć stroje na jasełka? Wszystko zależy od przedstawienia. Jeżeli jest to przedszkole bądź szkoła, to stroje nie muszą być bardzo profesjonalne. Dla pastuszków wystarczą kożuchy i jakaś barania czapka plus laska. Dla aniołów białe suknie wraz z nieodłącznym rekwizytem, czyli skrzydłami. Królowie muszą przyodziać królewskie stroje – najlepiej purpurę, mocną zieleń i niebieską szatę. Do tego oczywiście korona. Maryja z Józefem potrzebują prostych stroi, odpowiednich dla ludzi ich pokroju.

Stroje na jasełka nie spełniają tylko dekoracyjnej funkcji. Wręcz przeciwnie, nadają całemu przedstawieniu odpowiedniego charakteru, są niczym postawienie kropki nad i. Wiadomo, że liczy się przekaz, tekst i odpowiednie zagranie całości, ale właściwe, piękne stroje mogą nierzadko podwyższyć poziom sztuki lub nawet ją uratować. Stroje na jasełka są więc nieodzownym elementem każdego przedstawienia, nie należy ich traktować po macoszemu, a raczej poświęcić tyle samo uwagi co dialogom, aktorom i rekwizytom. Strój jest istotny w każdym przedstawieniu lub filmie, najważniejszym argumentem niech będzie osobna kategoria Oscarowa, gdzie nagradza się najlepsze stroje. Niejednokrotnie film może poszczycić się wygraną tylko w tej kategorii, więc dobitnie to pokazuje, jak ważne są stroje w każdym filmie i sztuce.

Stroje na jasełka chociaż nie wydają się być bardzo skomplikowane, ot kilka sztuk ubrań, które możemy znaleźć w swoim domu, to stanowią ważny element corocznych przedstawień i warto o tym pamiętać.