Jasne reguły – MMA

Tak jak i w inncy typy walk, tak i w MMA (np. MMA Warszawa) należy stosować się do pewnego, odgórnie ustalonego regulaminu. Jego nieprzestrzeganie grozi przerwaniem walki.

mma warszawa

Regulamin najważniejszy

Regulamin formuły MMA, podobnie jak i w innych dyscyplinach sportowych, jest odgórnie ustalony. Wśród najważniejszych elementów regulaminu należy wymienić, że przede wszystkim pojedynek odbywa się w stójce oraz parterze. Co więcej, zawodnicy mają dużą swobodę wykonywanych ciosów: rzuty o matę, uderzenia pięścią, dźwignie, duszenie czy kopnięcia. Ale tu też nie każda technika jest dozwolona. Bardzo surowo zabronionymi sposobami na pokonanie przeciwnika są wszelkiego rodzaju techniki prowadzące do narażenia jego zdrowia i życia. Tak więc większość federacji MMA, w zupełności nie pozwala na gryzienie, uderzenia w kręgosłup czy genitalia, zabronione jest też zahaczanie czy stosowanie dźwigni na zbyt małe stawy, co niestety może skutkować złamaniem i trwałym urazem. Co więcej, w niektórych organizacjach dodatkowo nieprzepisowym zagraniem są też uderzenia łokciami czy kopnięcia w momencie, kiedy przeciwnik znajduje się w parterze. Ponadto walczący mają nakaz stosowania ochraniaczy, są to typowe ochraniacze na uzębienie oraz cienkie rękawiczki. Nagolenniki albo ochraniacze na kolana są dozwolone, ale tylko w niektórych przypadkach.

Pojedynki MMA (np. MMA Warszawa) zwykle odbywają się na klasycznym ringu bokserskim lub ringu otoczonym siatką, który potocznie nazywa się klatką. Sama walka MMA może zostać zakończona np. poprzez nokaut (w tym także techniczny), poddanie się (polegające na uderzeniach w matę) lub też upłynięcie czasu. Jeżeli pod uwagę brane jest upłynięcie czasu, o wyniku starcia decydują sędziowie, choć w niektórych też przypadkach możliwe jest zakończenie meczu remisem.

Jak każdy sport, również i ten wymaga intensywnych treningów. Typowy trening zawodników MMA ma charakter obwodowy. Oznacza to, że jego celem jest zaangażowanie jak największej liczby partii mięśniowych.