Monety o tematyce – Kopalnie soli, szlaki solne

Monety kolekcjonerskie to monety wykonane z metali szlachetnych (głównie srebra i złota a także innych stopów), które wytwarza się przeważnie dla uwiecznienia utalentowanych ludzi lub istotnych wydarzeń. Mimo posiadania określonego nominału, na ich koszt oddziałuje głównie skład kruszcu i czasami trendy rynkowe (tzw. wartość kolekcjonerska).

monety kolekcjonerskie

W zależności od ciała emitującego, monety takie mogą posiadać status de jure – czyli być pełnowartościowym środkiem pieniężnym czy też istnieć jako przedmiot medalierski (kwalifikuje się tu nade wszystko emisje prywatne, niepołączone z żadnym bankiem, do jakich dana instytucja ma prawo). Żadna z nich nie będzie monetami sensu stricto, bowiem nie mają funkcji praktycznej w charakterze środka płatniczego.

Monety kolekcjonerskie czasami bite są w rozmiarach niestandardowych a także z przeróżnego rodzaju dodatkami. Na przykład mogą mieć postać prostokątnego klipu z dodatkiem bursztynu lub cyrkonii. Poddaje się je czasem także procesowi platerowania metalem szlachetnym oraz utlenianiu. Monety tego rodzaju bije się w niewielkich ilościach (optymalnie do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy). Nie wstępują do obiegu pieniężnego, wobec tego najcenniejsze są w idealnym stanie, bez dostrzegalnych rys oraz zniszczeń.

monety złote

Monety kolekcjonerskie bite są przeważnie stemplem lustrzanym, a chowa się je w kapsułki z tworzywa sztucznego. Monety złote poza tym układa się w specjalnym etui. Dodawany jest do nich certyfikat. Monety przyrządzone ze srebra schowane są natomiast w blistry.

Biorąc pod uwagę koszt materiałów i szlachetność, monety kolekcjonerskie posiadają wyższą wartość emisyjną aniżeli występujący na nich nominał. Monety pięciozłotowe wymieniane są jednak po cenie nominalnej. Od roku 2014 monety NBP emituje z nominałem 5 zł, które mają parametry takie same jak monety będące w obiegu. Seria monety o tytule „Odkryj Polskę” i przewiduje 2 emisje rocznie.