Największe miasta województwa łódzkiego

 

http://oknopartner.com.pl/

Województwo łódzkie to obszar usytuowany w centralnej Polsce. Dzięki takiemu położeniu z każdego zakątka Polski można tu spokojnie dojechać. Co więcej, stąd dojazd w różne kierunki kraju też jest ułatwiony. Prowadzą tędy różnego rodzaju szlaki komunikacyjne.
A jakie są największe miasta tego województwa? Oczywiście pierwszym i niekwestionowanym miastem w rankingu jest Łódź. Nie każdy jednak lubi takie aglomeracje. Dla osób, które wolą mniejsze miasta, ale z bogatą ofertą kulturalną, turystyczną i rekreacyjną, doskonałym miejscem wypadowym staje się Piotrków Trybunalski. To drugie pod względem wielkości miasto województwa o wielowiekowej tradycji i historii. Już w VIII wieku naszej ery na terenie dzisiejszego miasta swoje osady zakładali Słowianie. Miastem mniejszym a zarazem młodszym od Piotrkowa jest Bełchatów. Historia tego miasta, o której wiemy dzisiaj, rozpoczyna się dopiero w wieku XIII. Nie oznacza to jednak, że Bełchatów nie dorównuje dzisiaj Piotrkowowi. Wręcz przeciwnie, ramię w ramię te dwa miasta tworzą Piotrkowsko-Bełchatowski Okręg Przemysłowy. I, co szalenie ważne, uzupełniają się, bo gdy Piotrków słynie z przemysłu maszynowego, przetwórczego i włókienniczego, Bełchatów jest miastem wydobywczym.
Ósmym co do wielkości miastem województwa łódzkiego jest natomiast Radomsko. Nie jest ono aż tak rozwinięte gospodarczo, ale nie przez przypadek należy ono do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Radomsku bowiem od ponad 125 lat rozwija się przemysł drzewny. Stąd wyroby z litego drewna trafiają do najodleglejszych zakątków świata. Poza tym właśnie tutaj na budowę fabryk zdecydowało się wiele światowych koncernów, takich jak chociażby Jysk czy Indesit.
Chociaż miasta te kojarzą się przede wszystkim z gospodarką, nie można nie wspomnieć ich niekwestionowanych walorach turystycznych i rekreacyjnych. Cudowne tereny zielone, źródła geotermalne, a także liczne ośrodki rekreacyjne. Wszystko to sprawia, że zarówno przyjemnie się tu mieszka, jak i przyjeżdża w celach wypoczynkowych.