Nowy nurt – pożywienie bezglutenowe

Kupienie żywności bez glutenu w przeszłych latach dotarło do świadomości stereotypowego Kowalskiego. Nie jest to nowością, mnóstwo obecnych „nurtów żywieniowych” zaczynało w małych grupach, aby po danym okresie ruszyć na podbój zwyczajnych gospodarstw.
Pies z kulawą nogą też się obecnie nie zdumiewa częstotliwością wyszukiwań w rodzaju „market bezglutenowy” – zaczęło to być powszedniością uświadomionych ludzi. Ale czy ewidentnie? Czy zakupy bez glutenu to nie po prostu chwilowa popularność, jaka szybko mija? Analogiczne wątpliwość stawia znaczna ilości ekspertów zagadnienia, zasadniczo popierających dietę standardową.

Ujawnia się jednak, że zapytanie tego rodzaju nie posiada dziś sensu – produkty bezglutenowe dotarły po prostu w naszą normalność. Można ją uzyskać również w marketach dedykowanych, tych do głębi dostrzegalnych, jako i w tych całkowicie wirtualnych. Dodatkowo supermarkety co chwila podają nam kupno takiej strawy.

Powstawało to ze zwykłej ewolucji mody – niewielkie subkultury cisnęły się na intrygujący temat pożywienia bezglutenowego. Sława zagadnienia poczyniła, iż kwestia trafiła pod oko naukowców, z czego wynikły profesjonalne obserwacje popularnonaukowe. Część z nich wykazuje niekorzystne oddziaływanie glutenu na kondycję człowieka. Doświadczenia te wpłynęły na większą popularyzację tematu, jakie trafiło do popkultury – do książek w wielkich sieciach księgarnii, do porannych talk-showów w TV a także do prasy dla kobiet.
Wraz z popularnością zagadnienia, pojawiła się znaczna ilość specjalistycznych sklepów. W dzisiejszych czasach sklep bezglutenowy to hasło, z którego pomocą zdołamy odszukać znaczącą ilość miejsc, zarówno internetowych jak i stacjonalnych w określonym miasteczku, w którym uda nam się nabyć pożywienie bez glutenu.

Czy gluten jest potrzebny lub też nie – decyzja należy do ekspertów. Kto natomiast prywatne zdanie ma już wyrobione, ów, na szczęście, nie ma problemu z zakupem potrzebnych sobie towarów.