Obowiązkowe badania USG w ciąży

USG jak i kiedy?

Kiedy nadejdzie ten długo wyczekiwany moment i kobieta dowie się, iż zostanie za kilka miesięcy mamą, priorytetowo musi pomyśleć o wykonaniu badań, gdyż diagnostyka prenatalna w ciąży jest szczególnie ważna. Głównie będzie tutaj mowa o badaniach ultrasonograficznych i o możliwościach, jakie nam dają.

usg-krakow

Dzięki nim mianowicie możemy monitorować rozwój płodu praktycznie od samego początku i tym samym wychwycić ewentualne jego wady i wrodzone choroby. Po dokładnym zdiagnozowaniu niektóre z nich można zacząć leczyć. Leczenie powyższe (w tym również zabiegi chirurgiczne) można wykonać nawet wtedy, kiedy dziecko jeszcze się nie narodziło, co niejednokrotnie ratuje maleństwu zdrowie, a nawet i życie.
Badanie USG powinno być wykonane co najmniej 3 razy podczas trwania ciąży (po jednym badaniu każdym z trzech trymestrów).

usg-3d
O ile najbardziej rozpowszechnionym, ogólnodostępnym i zupełnie wystarczającym (z medycznego punktu widzenia) jest badanie USG 2D, to coraz większą popularnością cieszą się badania USG 3D i USG 4D .
Pod względem badań USG Kraków ma do zaoferowania bardzo dużo gabinetów ginekologicznych (zarówno prywatnych, jak i działających w ramach NFZ). Dużo przyszłych rodziców z nich korzysta, a w szczególności jeśli chodzi o badania trójwymiarowe.

usg-krakow
Obraz USG 3D pokazuje dziecko na nieruchomym obrazie, natomiast USG 4D na ruchomym. Przy tym ostatnim widzimy jak się rusza, uśmiecha itp.
Zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji lekarz może dokładnie obejrzeć płód, tak jak ma to miejsce podczas wykonywania tego badania w technologii 2D, które do oceny płodu dla lekarza jest wystarczające, gdyż na jego podstawie może określić stan narządów wewnętrznych.

Rodzice preferują jednak jako uzupełnienie badania 3D i 4D ze względu na indywidualne wrażenia, jakich doznają podczas oglądania swojej pociechy na monitorze (możliwość zobaczenia dziecka z zewnątrz). Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania zdjęcia naszego jeszcze nienarodzonego dziecka lub też filmu na płycie, co będzie bezcenną pamiątką.