Panewki – jakie typy są produkowane?

Ciężko będzie sobie wyobrazić dzisiaj jakiekolwiek urządzenia techniczne, w tym maszyny, które nie będą wyposażone w łożysko. To oczywiście ten element sprawia, że inna część urządzenia wykonuje ruch obrotowy, umożliwiając działanie pozostałych podzespołów urządzenia. Z tej przyczyny fabrykanci łożysk dokładają wszelkich starań, żeby były one wytrzymałe, i dodatkowo odporne na aktywność wielu czynników, w tym na rdzewienie bądź nadmierne tarcie.

panewki

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Wśród łożysk, które spotykamy na rynku, wyszukać zdołamy w szczególności łożyska ślizgowe. Ich znamienną własnością jest brak ruchomych elementów pośredniczących. One same można podzielić na suche, powietrzne oraz olejowe. Te pierwsze posiadają duże użycie w urządzeniach, w których połączenia cechują się małym obciążeniem. Powietrzne użytkowane są głównie w sprzętach precyzyjnych, a olejowe w miejscu, gdzie będziemy mieć do czynienia z niezmiernie intensywną eksploatacją.

Z czego uformowane będą łożyska ślizgowe? Z fragmentu obrotowego, jaki wstawiony jest w panewce. Wały a także panewki mają obowiązek idealnie ze sobą kooperować, aby wprawiać w ruch mechanizm i sprawić, iż jego praca będzie bezpieczna oraz niezawodna. Własnością charakterystyczną panewki jest kształt przypominający pierścień. Bardzo często też w położeniu, gdzie styka się ona panewki z podzespołem obrotowym, ma dodatkowe rowki, jakie sprzyjają miarowemu rozchodzeniu się środka smarującego, zabezpieczającego przed tarciem. A z jakich materiałów się ją wykonuje? Na polskim rynku jest sporo surowców, z których wykonuje się panewki. Z tego względu możemy natknąć się na panewki przyrządzone z brązu, szarego żeliwa czy tworzywa sztucznego. Dobiera się je zwykle indywidualnie do pozostałych elementów mechanizmu, przez co łożyska ślizgowe mogą pracować bez zarzutu.

panewki

Bez łożysk świat byłby nudny. To one poruszają urządzenia i te niewielkie, i te całkiem duże, które czynią nasze życie o wiele bardziej komfortowym.