Pilniki diamentowe – zalety i zastosowanie

Z pilnikami diamentowymi spotkamy się w różnych zakładach przemysłowych, ale także w prywatnych gospodarstwach domowych. Są one bowiem narzędziem uniwersalnym, znajdującym zastosowanie przy obróbce wielu materiałów, a ponadto – jak sama nazwa wskazuje – są one narzędziem niezwykle wytrzymałym (w końcu diament to jeden z najlepszych surowców pod tym względem). Jakie materiały można nimi obrobić? Od stali stopowej, przez różne metale, aż po gumy.

Pilniki diamentowe są nieduże, zapewniając w ten sposób obróbkę bardzo precyzyjną.

Do tego proces ich wyeksploatowania przebiega bardzo powoli, dzięki czemu są one raczej jednorazową inwestycją, którą powtórzyć należy dopiero po kilku latach (i to nawet przy dużej intensywności obróbki!). Oczywiście, zanim zdecydujemy się na tego typu wyposażenie do naszego zakładu, należy zwrócić uwagę na następujące parametry: długość, ziarnistość i zastosowanie. Zwłaszcza ten ostatni parametr jest istotny, ponieważ inne pilniki zastosujemy przy obróbce ręcznej, a inne przy obróbce maszynowej. Warto też zwrócić uwagę na parametry związane z konkretnym modelem. I tak np. płaskie pilniki diamentowe powinny być pokryte diamentem z obydwóch stron (co nie jest regułą – w tańszych modelach zdarza się bowiem pokrycie wyłącznie jednostronne).

Pilniki diamentowe

Jeżeli decydujemy się na pilnik ręczny, zwróćmy też uwagę, czy rączka jest wygodna. Obróbka materiału to praca dość intensywna, więc pilnik musi być stabilny w spoconej ręce, ponadto nie powinien powodować obtarć i ogólnie – powinien być po prostu komfortowy w użyciu (przy jednoczesnym zachowaniu precyzji).

W niektórych sklepach otrzymamy też modele wraz z etui

To dobre rozwiązanie, żeby diament zachował swoje właściwości przez długi czas. Oczywiście poza tym należy również zapoznać się z instrukcją obsługi. Podsumowując, pilniki wykonane z diamentu mają wiele zalet, ale żeby z nich korzystać, musimy wybrać dobry model, a potem używać go zgodnie ze sztuką, tj. przechowywać w etui i użytkować w zgodzie z instrukcją obsługi.