Przebrania na jasełka – warto wybrać odpowiedni strój w wypożyczalni

szkopa

Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia wszystkie dzieci chcą brać udział w jasełkach. To rodzice są zobligowani do znalezienia odpowiedniego przebrania. Szczególnie, gdy dziecko dostaje rolę Mędrca wykonanie przebrania jest skomplikowane. Na szczęście można wypożyczyć stroje na jasełka, jakie znajdują się w wypożyczalni.

Przebrania na jasełka – każda dziewczynka chce zostać Maryją

Jeszcze w latach 90-tych to matki szyły dzieciom stroje na jasełka. Wykorzystywały do tego najprostsze materiały, np. prześcieradła lub obrusy. Teraz wiele kobiet nie potrafi szyć, a dzieci również są bardziej wymagające. Dlatego warto udać się do wypożyczalni strojów, gdzie znajdziemy szeroki wybór kostiumów. Każda mała dziewczynka marzy o roli Maryi, a gdy już ją otrzyma chce wyglądać pięknie. Stroje Maryi są oczywiście skromne i przystające do realiów tamtych czasów. Oczywiście obowiązkowym elementem jest sukienka w kształcie alby w kolorze białym. Następnie konieczna jest narzuta w błękitnym kolorze i pas. Oczywiście nie można także zapomnieć o aureoli. Również często dziewczynki obsadzane są w roli aniołów. Dlatego w wypożyczalni znajdziemy wiele takich kostiumów z atłasowymi długimi sukienkami w kolorze czystej bieli i obowiązkowymi dużymi skrzydłami. Mogą one być metaliczne, srebrne, a także białe i puchowe. Oczywiście obowiązkowa jest także peruka z kręconymi lokami w kolorze blond.

Przebrania na jasełka dla chłopców

Dla chłopców w jasełkach jest więcej ról do obsadzenia. Są bowiem Mędrcy ze Wschodu, Pastuszkowie i Józef. Rolę dzieciątka Jezus pełni zwykle lalka. Najbardziej strojne są stroje Mędrców, którzy mogą mieć turbany na głowach, a także szerokie koszule oraz spodnie. Poza tym atrybutem Mędrców jest peleryna i przepaska. Ponadto obowiązkowo złoto w szkatułce, kadzidło i mirra. Pastuszkowie mają skromne stroje, białe koszule lniane i wełniane kamizelki, a także wełniane spodnie. Obowiązkowe jest także nakrycie głowy w postaci grubej czapki z futrem. Nie można także zapomnieć o atrybutach w postaci laski pasterskiej. Główną rolę Józefa również chce zagrać wiele dzieci. Tutaj przebranie nie jest najbardziej skomplikowane. Wystarczy tunika z kamizelką najlepiej w ciemniejszych kolorach np. brązie. Obowiązkowe jest także nakrycie głowy oraz pasek. Warto także zadbać o atrybut w postaci drewnianej laski. Obowiązkowa jest także peruka oraz broda.

W wielu inscenizacjach występuje także postać Heroda i jego świty. Dziecko przebrane za Heroda powinno mieć długą pelerynę imitującą futro z gronostajów. Bluzka i spodnie – najlepiej w kolorze złotym- powinny się mienić. Obowiązkowa jest także korona i berło, czyli insygnia władzy królewskiej.

Dla dzieci jasełka są wielkim wydarzeniem. Często wiążą się z przeglądami i konkursami. W związku z tym każde z dzieci chce wypaść jak najlepiej. Oceniana jest bowiem nie tylko gra aktorska, ale także charakteryzacja. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice znaleźli dla dzieci odpowiednie przebrania, dzięki czemu poczują się one wyjątkowe w tym dniu.