Przegląd rejestracyjny i badanie techniczne

Przegląd rejestracyjny

Przegląd rejestracyjny auta oraz okresowe badania techniczne są prowadzone bardzo skrupulatnie. Nie można także jeździć autem, jeżeli takie badania nie zostały przeprowadzone. Jest to równoznaczne z niesprawnością auta i zakazem poruszania się nim. Niezbędne jest zatem zdobycie informacji na temat tych badań technicznych.

Czym jest przegląd rejestracyjny pojazdu?

Przegląd rejestracyjny jest to badanie techniczne, które powinno zostać wykonane przed datą, która została zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym podczas rejestracji pojazdu. Nowe auto swój pierwszy przegląd ma zazwyczaj po trzech latach, jednak po rejestracji pojazdu trzeba to skrupulatnie sprawdzić. Samochody sprowadzane z zagranicy powinny być sprawdzone przed rejestracją. Następne badania techniczne muszą być już wykonywane co rok.

Co sprawdza się podczas przeglądu rejestracyjnego?

Podczas badania technicznego, zarówno pierwszego, jak i tych kolejnych sprawdzane są aspekty, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo i właściwe funkcjonowanie auta. Sprawdzane są następujące elementy:

– Nadwozie jest skrupulatnie kontrolowane przez diagnostę. Sprawdzane są na reflektory oraz wszystkie szyby znajdujące się w aucie. Uszkodzenia jak pęknięcia i odpryski mogą spowodować, że samochód nie przejdzie badania technicznego. Podobnie może być w przypadku, kiedy szyby lub lampy nie są przejrzyste, gdyż może to powodować niebezpieczeństwo podczas jazdy. Warto wiedzieć, że niedziałające oświetlenie powoduje zakończenie badania z wynikiem negatywnym. Oczywiście przed badaniem trzeba sprawdzić funkcjonowanie świateł. Jeśli jednak przeoczy się któreś z nich lub popsuje się ono przed dotarciem na stację kontroli, konieczna jest wówczas wymiana przepalonej żarówki na miejscu. Przegląd jest niemożliwy do przejścia, jeżeli auto jest bardzo zardzewiałe. Na szczęście niewielkie zmiany nie wpłyną na wynik badania.

Przegląd rejestracyjny

– Podwozie i hamulce obejmują znacznie mniej elementów do kontroli. Kontrola rozpoczyna się od sprawdzenia hamulców. Badanie odbywa się na odpowiednio przystosowanych do tego rolkach. Następnie sprawdza się ewentualne luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym. Weryfikacja przebiega za pomocą tzw. wytrząsarki. Wszystkie wyniki wyświetlają się na komputerze i od razu można zobaczyć wyniki. Auto z całą pewnością nie przejdzie przeglądu, jeżeli hamulce są zbyt słabe.

Co grozi za nieprzeprowadzenie badania technicznego?

Jak już wspomniano, auto bez aktualnego badania technicznego nie może poruszać się po drogach. W przypadku, kiedy policja zatrzyma kierowcę w aucie z nieważnym badaniem technicznym, zatrzymuje dowód rejestracyjny. Kierowca otrzymuje wówczas z urzędu upoważnienie odprowadzenia pojazdu do stacji diagnostycznej, które jest ważne 7 dni. W przypadku kiedy auto będzie zagrażało bezpieczeństwu ruchu, może być nawet odholowane. Ponadto brak przeglądu może spowodować, że w razie zaistnienia wypadku ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Polisa OC i AC staje się automatycznie nieważna. Najważniejszą konsekwencją jest jednak zagrożenie bezpieczeństwa, życia i zdrowia. Właśnie to jest najważniejszy powód, dla którego należy regularnie przeprowadzać badania techniczne.

Źródła:
auto-swiat.pl
mojafirma.infor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.