Kiedyś wizyta u psychologa czy psychiatry była uważana za wstydliwy problem. Obecnie takie wizyty to chleb powszedni wielu rodziców. Coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy na różnym etapie życia i rozwoju. Rodzice nie zawsze są w stanie poradzić sobie z problemem sami. Boli nas ząb to idziemy do stomatologa. Katar – idziemy do lekarza, a pediatry z dzieckiem. Więc jeśli pojawiają się problemy wychowawcze – trzeba wybrać się do psychologa dziecięcego.
Oprócz psychologa można również zwrócić o pomoc do psychoterapeuty. A czym się różnią się te zawody? Jak odróżnić psychologa od psychoterapeuty?
Psychoterapeuta koniecznie musi mieć wykształcenie wyższe, czyli ukończyć studia psychologiczne. Ten stosuje wybraną, konkretną metodę do pracy z dzieckiem. Można więc wybrać taką w jakiej nasze dziecko poczuje się najbardziej swobodnie. Wizyta u psychoterapeuty to najpierw konsultacje, obserwacje kiedy poznaje się pacjenta oraz problem. Poszukiwane jest źródło kłopotów dziecka i w efekcie proponuje metodę psychoterapii. W przypadku mały dzieci pomoc takiego specjalisty sprawdzi się w banalnych sytuacjach jak np. pożegnanie ze smoczkiem lub zrezygnowanie z pieluch czyli tzw. odpieluchowanie. Usług psychoterapeuty w najbliższej okolicy najlepiej poszukać w internecie wpisują np. psychoterapia dzieci poznań. Taka psychoterapia jest płatna, czyli za każdą wizytę trzeba zapłacić za usługę.
Z porady psychologa dziecięcego rodzice mają możliwość skorzystać w szkole do jakiej uczęszcza dziecko lub nawet w przedszkolu, jak również w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych prowadzonych przez miasta. Takie porady i wizyty są bezpłatne ponieważ prowadzone są w placówkach publicznych. Jest to rozwiązanie dla rodziców nie dysponującymi odpowiednimi finansami. U psychologa nie rozwiązuje się problemów, a rodzice przychodzą, aby się poradzić np. w ocenie dojrzałości szkolnej, kiedy dziecko powinno siadać, a kiedy mówić? Dzieci nie leczyć się terapią, jak w przypadku psychoterapeuty. To podstawowe różnice.