Rozmaite budulce, które będą praktyczne przy konstruowaniu zbiornika wodnego

Najpopularniejszym sposobem na samodzielne postawienie oczka wodnego w ogródku bywa zbudowanie go z odpowiedniej folii. W celu zagwarantowania porządnego wyglądu oczka oraz statecznego uszczelnienia go, trzeba to wykonać niezmiernie sumiennie i drobiazgowo. W pierwotnym etapie budowy oczka trzeba wybrać właściwy rodzaj sprężystej wykładziny, która będzie wodoszczelną barierą pomiędzy iemi a zawartością oczka. Nim poczynimy zakup, wypada ustalić wielkość pojemnika oraz jego obrys, gdyż te dwa faktory wyraźnie oddziaływają na półprodukt, z którego winien on zostać skonstruowany. Przy pomocy wyznaczania kształtu oczka nadaje się do tego aby być pomocny gumowy wężyk czy też sznur. Po wskazaniu konturu trzeba dokonać pomiaru wyznaczonego obrębu – jego długość oraz szerokość oraz pojemność, jaką chcemy, by posiadało oczko. Drugim etapem jest wyznaczenie wymiarów wykładziny.

Folia na oczko wodne


Folia na oczko wodne winna posiadać długość zasobnika i poza tym powinna zostać przeciągnięta o dwukrotną jego głębię. Na przykład: jeżeli zbiornik ma 1 metr długości plus 1 m ojemności, rozciągłość folii musi równać się 3 metry. Należałoby dołączyć dodatkowo paręnaście ponadplanowych centymetrów, aby nie była za bardzo krótka. Folia do oczka wodnego powinna być tak szeroka jak oczko oraz dodatkowo rozbudowana o dwukrotną jego pojemność – tak samo jak w wypadku długości. W takim wypadku także powinno się kupić nieco szerszy podkład – starczy kilka lub kilkanaście specjalnych cm.

Te dodatkowe centymetry służą do ubezpieczenia brzegu przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych bywa stosunkowo tania, a oprócz tego banalna w stosowaniu, co zapewnia dowolne modelowanie dna zbiornika. Niestety trwałość wszelkiej folii jest okrojona. W najwyższym stopniu wytrzymałe są wykładziny z zwartej gumy, czyli tak zwanego butylu. Ich solidność szacuje się na mniej więcej 40 lat.