To znaczy, że słanie kartek świątecznych jest modne?

Ludzie coraz rzadziej wysyłają do siebie listy, jest to fakt bezsporny. Nie zadziwia to w dziejach, gdy kontakt pomiędzy osobami znajdującymi się w oddali od siebie jest łatwo dostępny. Można go przeprowadzać poprzez komunikatory www, maile, czy też dzięki telefonom komórkowym. Są to rozwiązania szybsze i bardziej skuteczne od standardowej korespondencji. Przeto też mało który decyduje dziś na skrobanie rozległych ręcznych listów, sztuka epistolografii w rzeczywistości zanikła. Jednakże do tej pory sporo mężczyzn wysyła kartki świateczne.
kartki świateczne

Kartki Wielkanocne

Rozumują, iż jest to obyczaj warty utrzymywania i preferują winszowania dostarczone tą drogą, przypuszczają, iż są bardziej prywatne i szczere aniżeli te umieszczone w SMS\’ach. Dlatego też przynajmniej do rodziny ślą kartki wielkanocne (lub bożonarodzeniowe, zależy które święta właśnie nadchodzą). Odbiorcy poza tym robią to też.


W związku z tym propozycja kartek wielkanocnych jest faktycznie rozległa i wieloraka. Pojawiają się takowe, które bezpośrednio nawiązują do wyznaniowych atrybutów nadciągającego święta – przedstawiony na nich jest zmartwychwstały Jezus z Nazaretu bądź Baranek, zdarza się, iż blisko nich jest przywoływany cudzysłów z jednej kościelnej pieśni. Odmienne nie mają zawartości religijnej, jednakże nawiązują do świątecznej tematyki – umieszczone na nich są zajączki, kurczaki, bądź pisanki, czasem mieszczą one wszystkie wymienione elementy. W każdym przypadku tematyka świąteczna jest przeważającym motywem, co zresztą nie powinno kogokolwiek szokować.


Na odwrocie kartki (bądź w środku jeśli jest ona w postaci malutkiej książki), znajdują się na ogół wydrukowane wcześniej życzenia, z opcją dopisania czegoś od siebie. To ostatnie dodaje wysłanej kartce indywidualny akcent, jakiego w istocie brakuje życzeniom przekazywanym za pomocą zdobyczy nowoczesnej technologii.


kartki świąteczne

Życzenia świąteczne

Zdaje się, iż o tak jak standardowe listy są skazane na wyginięcie, to popularność kartek świątecznych będzie się stale utrzymywać na dosyć znacznym poziomie. Sprawi to nie wyłącznie twardo zakorzeniona wcześniej tradycja posyłania ich familii i bliskim znajomym, lecz i ich materialna forma czyniąca słane tą drogą winszowania bardziej intymnymi i uczciwymi.