W jaki sposób mierzyć swoje ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze to nader znacząca miara diagnostyczna naszego organizmu. Zależy ona od wydajności mięśnia sercowego oraz od elastyczności tętnic. Do zmierzenia wartości ciśnienia tętniczego niezbędny będzie odpowiedni sprzęt, który zapisuje pomiar w mmHg.
Za odpowiednie pomiary uznaje się rozbieżności ciśnienia między 120/80 mmHg. Wiadomym jest, iż niejeden organizm jest różny i dla niejednego norma może być rozpatrywana osobno, jednak o tym rozsądza lekarz w ciągu profesjonalnej diagnozy.


Mierzenie ciśnienia przebiegać potrzebuje w ściśle określonych okolicznościach, ich nie respektowanie może mieć efekt w zdobyciu zafałszowanego wyniku. Mierzenie trzeba przeprowadzić w spokoju, także zaleca się paruminutowy odpoczynek. Najlepsza będzie poza siedząca, z dłonią lekko opartą. Należy pamiętać, żeby ramię nie zostało ograniczane przez ani jeden rękaw, a sama kończyna górna winna znajdować się na pułapie serca.

Nasz mankiet z urządzenia winien zostać kompetentnie ubrany, nie powinien być za sflaczały lub też za ciasny, powinien się znajdować mniej więcej 2 – 3 centymetry nad łokciem. Najkorzystniej będzie gdy sprawdzianu ciśnienia dopełnia inna personać, jednak kiedy nie mamy tego typu opcji, należy pamiętać, by nie napełniać powietrza do mankietu za pośrednictwem ręki na której wyznaczamy ciśnienie.
Gdy doktor poleci stałe oraz metodyczne mierzenie ciśnienia, najkorzystniej zapisywać pomiar ciśnienia w zeszycie. Taki notatnik pozwoli nam na spisywane rezultatów testów a także rejestrowanie pomocnych wiadomości, które mogą być potem bardzo pożyteczne dla lekarza.


Na początku najlepiej będzie robić pomiar ciśnienia kilka razy w ciągu doby. O świcie, również w trakcie pracy, po posiłku, a także przed zażyciem medykamentów, a także po ich wzięciu i w porze wieczoru. Zezwoli to na gruntowną obserwację pracy serca, jakkolwiek kiedy ogół się unormuje, starczą w tym momencie jedynie 2 bądź 3 testy codziennie.
Należy troszczyć się o nasze kondycję i nadzorować nasze serce. W takim razie nie należy przepłacać i jeśli posiadamy wątłe ciśnienie to kupujmy w aptece leki sprowadzane przez handel równoległy – bywają tańsze i tak samo funkcjonalne.