Walcz z uzależnieniem

Metody walki z uzależnieniem

 

rzucanie palenia online

 

Rodzaje uzależnień

Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z uzależnieniem, czy to sam tego doświadczył, czy zdarzyło się to wśród bliskich osób, ten wie, jak trudne jest wyjście z nałogu. Nałogów jest dużo. Możemy być uzależnieni od nikotyny, alkoholu etylowego, narkotyków, leków nasennych, psychotropowych i steroidów. Mogą być też inne uzależnienia jak uzależnienie od masturbacji i pornografii, internetu, gier komputerowych, mediów społecznościowych, hazardu, seksu czy pracy. Każde uzależnienie jest destrukcyjne dla nałogowca i całego jego otoczenia, szczególnie bliskiej rodziny. Kiedy wiadomo, że to już nie przyjemność a uzależnienie.

Jest coraz gorzej…

Przede wszystkim, jeśli chodzi o środki chemiczne to mamy coraz większą tolerancję na daną substancję. Na przykład palimy coraz więcej, czy pijemy coraz więcej alkoholu. Mamy słabszą wolę i kompulsywnie zażywamy daną substancję nawet kosztem własnego zdrowia i otoczenia. Nasz popęd wzrasta w związku z poszukiwaniem środka uzależniającego. Mamy obsesje na temat brania oraz natręctwa myślowe. Sami siebie oszukujemy. Wmawiamy sobie, że pijemy, bo to nas relaksuje. Pomału, stopniowo następuje fizyczne i psychiczne wyniszczenie całego organizmu, co często może prowadzić do śmierci. W przypadku takich nałogów jak hazard czy seks możemy stracić pieniądze, rodzinę i przyjaciół.

 

rzucanie palenia online

Rzuć nałóg z pomocą innych

Rzucanie nałogów nie obejdzie się bez pomocy specjalistów. Psycholog czy odpowiedni coaching pomogą nam wyjść z błędnego koła, jakim jest nałóg. Jednak przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z naszego uzależnienia. Jeśli nie będziemy chcieli tego zobaczyć to nic nie zdziałamy. Bardzo ważne jest również wsparcie bliskich osób. Samemu trudno wyjść z nałogu. Istnieje wiele metod na wyjście z uzależnienia. Jest dużo terapii grupowych i grup wsparcia jak na przykład anonimowi alkoholicy.

Przyczyny nałogów

 

Często powodem naszego nałogu są jakieś nierozwiązane wewnętrzne konflikty. Traumy z dzieciństwa czy jakieś zaburzenia. Niekiedy potrzebna jest długoterminowa psychoterapia, by stanąć na nogi, ale wszystko jest możliwe.