Wiercenie w betonie – podstawowe informacje

wiercenie w betonie

Beton należy do grupy najpowszechniejszych materiałów budowlanych.

Fakt, że jest on bardzo trwały może być zarówno zaletą jak i wadą. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy wykonać otwór. Jak tego dokonać? Czego potrzebujemy? O tym w poniższym artykule.Podstawowa zasada – wiercenie w betonie wymaga od nas absolutnej rezygnacji ze zwykłej wiertarki. Jej nieskuteczność w tym przypadku przysporzy jedynie niepotrzebnych nerwów. Jakie rozwiązanie wybrać? Mamy do wyboru dwie opcje:
– Wiertarka udarowa – Lepsza niż wiertarka tradycyjna, choć może się nie spisać w przypadku bardziej skomplikowanych działań;
– młotowiertarka – Posiada udar pneumatyczny lub mechaniczny. Pierwsza opcja gwarantuje wygodę użytkowania, druga zaś wymaga oparcia się jedynie na własnej sile.

Gdy już wybierzemy odpowiednie narzędzie, musimy dobrać adekwatne do niego akcesoria.

Podstawowymi akcesorami będą wiertła. Muszą być one dostosowane do pracy w betonie oraz użyte zgodnie z przeznaczeniem – większe otwory wywiercimy przy pomocy wierteł koronowych, do mniejszych wystarczą wiertła widiowe. Nie zapominajmy też o kołkach. Średnica kołków powinna być dostosowana do średnicy wierteł. Jeśli chodzi o beton słusznym wyborem będą kołki rozprężne. Przed rozpoczęciem wiercenia sprawdźmy sprawność naszego urządzenia oraz zamocowanie wierteł. Następnie wymierzmy dokładnie miejsce wykonania otworu – możemy to zrobić za pomocą ołówka bądź cyrkla. Gdy przystąpimy do pracy pamiętajmy, że twardość materiału zależna jest od szybkości obrotu – im twardszy materiał, tym mniejsza prędkość. Aby upewnić się co do tego, czy wywierciliśmy otwór na odpowiednią głębokość mocujemy ogranicznik na wiertło.

wiercenie w betonie

wiercenie w betonie

W momencie utknięcia wiertła w betonie przerywamy pracę i wznawiamy ją po krótkiej chwili.

Ważna zasada! Upewnijmy się, że miejsce jakie wybraliśmy by otwór wywiercić nie posiada wewnątrz okablowania. Zrobimy to dzięki pomocy wykrywacza napięcia i metalu. Niektóre wkrętaki są w takie urządzenie wyposażone. Chrońmy także nasz wzrok używając podczas procesu wiercenia okularów ochronnych.