Wiercenie w betonie – podstawowe informacje

wiercenie w betonie

Beton należy do grupy najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Fakt, że jest on bardzo trwały może być zarówno zaletą jak i wadą. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy wykonać otwór. Jak tego dokonać? Czego potrzebujemy? O tym w poniższym artykule.

Podstawowa zasada – wiercenie w betonie wymaga od nas absolutnej rezygnacji ze zwykłej wiertarki. Jej nieskuteczność w tym przypadku przysporzy jedynie niepotrzebnych nerwów. Jakie rozwiązanie wybrać? Mamy do wyboru dwie opcje:
– Wiertarka udarowa – Lepsza niż wiertarka tradycyjna, choć może się nie spisać w przypadku bardziej skomplikowanych działań;
– młotowiertarka – Posiada udar pneumatyczny lub mechaniczny. Pierwsza opcja gwarantuje wygodę użytkowania, druga zaś wymaga oparcia się jedynie na własnej sile.

wiercenie w betonie

wiercenie w betonie

Gdy już wybierzemy odpowiednie narzędzie, musimy dobrać adekwatne do niego akcesoria.

Podstawowymi akcesoriami będą wiertła. Muszą być one dostosowane do pracy w betonie oraz użyte zgodnie z przeznaczeniem – większe otwory wywiercimy przy pomocy wierteł koronowych, do mniejszych wystarczą wiertła widiowe. Nie zapominajmy też o kołkach. Średnica kołków powinna być dostosowana do średnicy wierteł. Jeśli chodzi o beton słusznym wyborem będą kołki rozprężne.Przed rozpoczęciem wiercenia sprawdźmy sprawność naszego urządzenia oraz zamocowanie wierteł.Następnie wymierzmy dokładnie miejsce wykonania otworu – możemy to zrobić za pomocą ołówka bądź cyrkla. Gdy przystąpimy do pracy pamiętajmy, że twardość materiału zależna jest od szybkości obrotu – im twardszy materiał, tym mniejsza prędkość. Aby upewnić się co do tego, czy wywierciliśmy otwór na odpowiednią głębokość mocujemy ogranicznik na wiertło. W momencie utknięcia wiertła w betonie przerywamy pracę i wznawiamy ją po krótkiej chwili.Ważna zasada! Upewnijmy się, że miejsce jakie wybraliśmy by otwór wywiercić nie posiada wewnątrz okablowania. Zrobimy to dzięki pomocy wykrywacza napięcia i metalu. Niektóre wkrętaki są w takie urządzenie wyposażone. Chrońmy także nasz wzrok używając podczas procesu wiercenia okularów ochronnych.