Zalety pieców wolno stojących.

Piece wolnostojące przez wiele osób potocznie nazywane „kozami” cieszą się coraz większą popularnością. Bardzo często zajmują miejsce tradycyjnych kominków, głównie ze względu na nowoczesną technologię oraz możliwość wyboru w różnych modelach i stylach.
Dzięki temu, że zainteresowanie ciągle rośnie, możemy kupić prawie w każdym sklepie budowlanym piece wolnostojące Kraków, Wrocław, Warszawa, czyli duże miejscowości to z całą pewnością miejsca gdzie kupimy je bez problemu, ale coraz częściej można je też znaleźć w ofercie w mniejszych miejscowościach.
Pierwotnie kojarzą nam się z piecykami starego typu, często pojawiały się w poprzednich latach w domach na przykład naszych dziadków. Obecnie mamy do czynienia z nowoczesnym designem, eleganckim wyglądem i o wiele lepszymi parametrami grzewczymi.
Piece wolnostojące posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są świetnym rozwiązaniem dla osób, które bardzo lubią klimat, który tworzy ogień z kominka, ale ze względów budowlanych nie mogą sobie na niego pozwolić, na przykład nie mogą wzmocnić stropu. Kozę można postawić w dowolnym miejscu w domu, czy też mieszkaniu, jedynym wymogiem jest możliwość podłączenia do komina. Dzięki temu, że nie jest montowany na stałe, można go w każdej chwili zdemontować i postawić w zupełnie innym miejscu. Mogą funkcjonować jako kominki tarasowe, umilając w ten sposób chłodne wieczory na tarasie. Zajmuje bardzo mało miejsca, nie wymaga specjalnej zabudowy dzięki czemu jego cena jest dużo atrakcyjniejsza od standardowych kominków. Ogrzanie 100-tu metrowego mieszkania kozą nie stanowi najmniejszego problemu.
Większość dostępnych modeli pieców wolno stojących jest przystosowana do palenia w nich drewnem oraz brykietem, jednak używanie węgla kamiennego również jest możliwa.
Opróżnianie pieca z powstałego popiołu należy wykonywać każdorazowo po wygaszeniu paleniska.
Do pieca wolno stojącego warto zakupić podstawowe akcesoria, czyli stalową szczotkę do czyszczenia z sadzy i popiołu, metalowe wiaderko czy też szufelkę.